V Dinovi ožilo jeho fanouškovství pro létání, a tak si měl s řidičem po zbytek cesty o čem povídat. Asi jsme se pánovi líbili, protože se s námi po 120 ujetých mílích ještě promotal celým Fairbanks a dovezl nás až přímo před náš kemp.

Pevná vůle nakonec zvítězila a my konečně zahlédli věžičku místního kostelíka a novotou zářící náměstí, honosně nazývané Heart Plaza. Fairbanks má neobvyklou historii. Vzniklo "náhodou", když kapitán E.T.Barnette vezl po řece Tanana zásoby zlatokopům do Tanacrossu. Když jeho vlastní člun ztroskotal, přesvědčil kapitána parníku Lavelle Young, aby ho vzal dál po řece Tanana. Řeka však začala být příliš mělká, a tak přemluvil kapitána, aby odbočil po řece Chena. Asi po sedmi mílích však uvízli na mělčině. Kapitán Barnetta vyložil i s jeho ženou a nákladem, a ten založil na tomtéž místě obchodní středisko, které nazval Fairbanks - na počest republikánského senátora z Indiany Charlese Fairbankse. Aby získal městu klientelu, Barnette rozšířil falešnou zprávu o nových nálezech zlata v okolí Fairbanks. To přilákalo hordy zlatokopů, a když se provalilo, že jde o výmysl, Barnettovi téměř hrozilo lynčování. O rok později, v roce 1902, se však 12 mil od Fairbanks na zlato opravdu narazilo, a tak byla existence osady (i jejího zakladatele) zachráněna.
Je vidět, že do rozkvětu současného Fairbanks investuje vláda nemalé peníze a snaží se propagovat povědomí o Fairbanks jako o nejsevernějším americkém velkoměstě. Rozlehlá supermoderní univerzita, ještě modernější muzeum, obrovské návštěvnické centrum (které však zeje prázdnotou), naleštěný "downtown" se špičkovými hotely. V mnohém nám to připomínalo norskou politiku a její investice do Tromsø coby centra nejsevernější části Norska.
Bohužel, jakmile popojdete jen několik bloků dál od centra, narazíte na obrovskou chudobu a beznadějnost, která ostře kontrastuje s nablýskaným centrem. Šedivé zanedbané domy, všude spousty starých zrezavělých aut a jiných krámů, a hlavně hordy podnapilých domorodců.
Aljaští Indiáni, tzv. Athabaskové, jsou jedněmi z mála původních obyvatel na severoamerickém kontinentě, které se nepodařilo bělochům totálně vyhladit. Bílí lidé však na ně ušili jinou metlu - dali jim ochutnat alkohol. Indiáni nemají ve svém těle vyvinutý metabolismus na odbourávání alkoholu do stejné míry jako běloši, a tak se spousta z nich mnohem rychleji opije, a navíc mnohem snáze stane na alkoholu závislými. Beznadějná ekonomická situace a neschopnost žít ve světě zcivilizovaném bílými bratry jenom nahrává tomu, že většina z nich řeší svou životní situaci alkoholem, ženy a důchodce nevyjímaje. Tolik opilých stařenek a stařečků jsem ještě nikdy neviděla - posedávají na zastávkách, vrážejí do vás na přechodech, vlezou místo vás do sprchy v kempu...
Po tolika dnech na kotlíkové kuchařce jsme si ten večer dopřáli pořádného burgera v Soapy Smith's, tradiční restauraci v saloon stylu, a pak ještě pivo a nějaký ten lok whisky v jednom z místních barů. Co nás opravdu dostalo, byly nesčetné skupinky náctiletých indiánských výrostků, slečen i mladíků, které jsme potkávali v jednu ráno po cestě zpátky do kempu, jak táhnou do města "za dobrodružstvím". Taky jako v Tromsø.
Druhý den našeho pobytu ve Fairbanks celý propršel, ale my jej chytře strávili v muzeu a posun dál na sever jsme odložili až na následující den. V severozápadní části města se nachází rozlehlý campus UAF (Univeristy of Alaska in Fairbanks), jehož součástí je i futuristická stavba Muzea Severu (Museum of the North). Tohle muzeum hostí rozsáhlou galerii, která představuje všech pět aljašských regionů - jejich geologii, zvířenu, původní i přistěhovalé obyvatele, jejich kulturu a historii. Je důležité podotknout, že dlouho před bílými Američany Aljašku kolonizovali Rusové (od kterých ji Američané koupili v roce 1867 za 7,2 milionů dolarů) a byla zde i početná japonská menšina.

Ten den jsme učinili důležitý objev: Fairbanks má hromadnou dopravu, resp. několik autobusů, které spojují předměstí s centrem. Bohužel byla sobota, což znamenalo, že poslední autobus jel kolem šesté odpoledne. Na další dvouhodinový výšlap do centra už jsme neměli energii, a protože jsme v dosahu dvou set metrů žádný bar nenašli, rozhodli jsme se jít brzo spát. Ale chyba lávky. V lunaparku u sousedů se tu noc rozhodli pro velkolepý ohňostroj. Mno, nebyla to špatná podívaná...
V neděli ráno jsme stále za vydatného deště a s třicetikilovými batohy na zádech museli ujít asi čtyři kilometry na Steese Highway, kde jsme potřebovali chytit stopa do naší další destinace, kterou byly horké prameny v Cheně. Chena se nachází 60 mil severovýchodně od Fairbanks. Byla to nejsevernější zastávka celého našeho putování, po ní jsme se měli obracet zpátky na jih. Původně bylo v plánu jet autobusem, ale jak jsme záhy zjistili, Národní park Denali byl prvním a posledním místem na Aljašce, kde autobusová doprava spolehlivě fungovala. Dál už nebylo nic nebo skoro nic. Mohli jsme si ještě půjčit auto, a vrátit ho před odletem na letišti, ale tahle varianta byla trochu nad náš rozpočet. A navíc nám připadala moc masňácká a málo dobrodružná.
Zastavil nám mladý Dán, kterého propustili z práce, a tak procestovával o neplacených prázdninách Ameriku. Řekl, že nás vezme, pokud mu zaplatíme benzín, s čímž jsme nadšeně souhlasili. Jel velice pomalu, protože se rozhodl, že musí zahlédnout někde podél cesty živého losa, protože už je na Aljašce týden a ještě žádného neviděl! Jednou dokonce zastavil na odpočívadle, a čekal, zda mu snad nějaký los nevběhne do záběru. Taky turista, ale takový, co zakusí celou aljašskou divočinu z kožené sedačky a přes okýnko. Když jsem viděla naše obrovské zablácené batohy a jeho igelitku s pišingrama a několika nově koupenými hadříky, musela jsem se usmát.




Další fota jako tradičně najdete ve fotoalbu.